Zamknij
REKLAMA

To Ci się należy za pracę w godzinach nadliczbowych

12:20, 08.11.2019 | materiały partnera

Jeśli musisz wykonywać swoje obowiązki służbowy w godzinach nadliczbowych, przysługuje Ci dodatek do wynagrodzenia lub czas wolny od pracy. Ponad normę nie mogą pracować kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne i młodociani. Dowiedz się, jak obliczyć godziny nadliczbowe i przysługujący za nie ekwiwalent.

Dodatkowe pieniądze

Za każdą godzinę przepracowana ponad normę dobową lub tygodniową, pracownikowi przysługują dodatkowe pieniądze. Powiększone zarobki pomoże obliczyć kalkulator wynagrodzeń. Trzeba pamiętać, że będą one nową podstawą opodatkowania. Wpłyną też na wysokość składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie te czynniki uwzględni w obliczeniach kalkulator brutto netto.

Zgodnie z przepisami prawa racy, dobowa norma czasu pracy nie powinna przekraczać 8 godzin, a tygodniowa musi zmieścić się w 40 godzinach. Mamy też system równoważny, w którym na dobowy wymiar pracy wynosi 12 godzin. W każdym przypadku za każdą godzinę należy się pracownikowi dodatek do wynagrodzenia odpowiadający pełnej lub połowie stawki podstawowej. Nadgodziny w nocy, w niedzielę lub w święta, które nie są dla pracownika dniami pracy, to dodatek w wysokości 100%. Podobnie, jak w przypadku dnia wolnego przydzielonego za pracę w niedzielę lub święto oraz po przekroczeniu tygodniowej normy czasu pracy.

Czas wolny

Pracodawca może zdecydować się na rozliczenie nadgodzin przydzieleniem pracownikowi czasu wolnego licząc 1:1, gdy o taką formę poprosi pracownik, lub udzielają mu 1,5 wolnej godziny za każdą przepracowaną godzinę ponadnormatywną, gdy pracodawca sam zaproponuje takie rozwiązanie.
Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych musi zostać udzielony przed końcem okresu rozliczeniowego, w którym pojawiły się nadgodziny.

Nadgodziny w sobotę

W zamian za pracę w nadgodzinach przypadających na wolną sobotę, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny bez względu na to, ile godzin spędził w pracy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop