Zamknij
REKLAMA

Prawa i przywileje przy niepełnym wymiarze godzin pracy

12:13, 06.11.2019 | materiały partnera

Wynagrodzenie, płatny urlop, możliwość awansu i podnoszenia swoich kwalifikacji na szkoleniach – to przywileje, które przysługują nie tylko pracownikom zatrudnionym na pełny etat. Pracując w niepełnym wymiarze godzin też można z nich skorzystać. Część etatu daje uprawnienia m.in. do ochrony wynagrodzenia i świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Wynagrodzenie i składki na ubezpieczenia społeczne

Ochrona wynagrodzenia to nic innego, jak określona przepisami minimalna stawka przysługująca pracownikowi w ramach zapłaty za wykonywanie powierzonych mu obowiązków zawodowych. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, podstawowa stawka zostaje odpowiednio pomniejszona. Przykładowo: zarobki pracownika na pół etatu będą niższe o połowę od tego, co otrzyma jego kolega pracujący na pełnym etacie. W ich obliczaniu pomocny jest kalkulator wynagrodzeń.

Składki na ubezpieczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odprowadzane są również przy umowach zawieranych na niepełny wymiar godzin. Ich wysokość ustalana jest na podstawie wysokości wynagrodzenia. Łatwo je obliczyć wykorzystując do tego kalkulator brutto netto.

Prawa pracownika na pół etatu

Wynagrodzenie podstawowe to nie jedyne prawo przysługujące pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze godzin. To również płatny urlop wypoczynkowy. Jego długość jest proporcjonalna częścią ilości dni wolnych od pracy przysługujących przy pełnym etacie – jeśli jest on dzielony na pół, pracownikowi przysługuje połowa wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Niedopuszczalna jest dyskryminacja pracowników zatrudnionych na niepełny etat w dostępie do szkoleń podnoszących kwalifikacje. Ma on do nich takie same prawa, jak osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin.

Od pensji odprowadzane są składki na ubezpieczenia do ZUS, a to oznacza, że osoba pracująca na pół etatu nabywa praw do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, np. do zasiłku chorobowego lub rehabilitacyjnego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop