Zamknij
REKLAMA

Praca na pół etatu – prawa i przywileje

12:09, 05.11.2019 | materiały partnera

Do tego, by skorzystać z praw przysługujących pracownikom, nie trzeba pracować w pełnym wymiarze godzin. Takie same przywileje mają osoby zatrudnione na pół etatu. Różnica polega jedynie na tym, że zostają one pomniejszone odpowiednio do wymiaru czasu pracy.

Pensja proporcjonalna do wymiaru godzin

Pierwszą rzeczą zauważalną przy umowach o pracę na pełen etat i na jego część, jest wysokość pensji. Zarobki za niepełny wymiar godzin są proporcjonalne do godzin, jakie pracownik musi spędzić na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Łatwo obliczyć je sięgając po kalkulator wynagrodzeń.

Od pensji osoby zatrudnionej na pół etatu odprowadzane są składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich wysokość zależy od podstawy, z której są obliczane i nie ma tu znaczenia wymiar godzin pracy obowiązujący danego pracownika. W ich ustaleniu pomoże kalkulator brutto netto. Dodatkowo wskaże wartość zaliczki, jaką trzeba wpłacić na konto Urzędu Skarbowego w ramach zaliczki na podatek dochodowy. Dopiero po odliczeniu wszystkich zobowiązań dowiemy się, ile pieniędzy trafi do portfela danego pracownika.

Krótszy urlop, niższa emerytura

Różnice o charakterze ilościowym pomiędzy pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin, a jego kolegą pracującym na pół etatu polegają na tym, że wiele przywilejów zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru pracy. To np. o połowę krótszy urlop wypoczynkowy i niższy ekwiwalent pieniężny za jego niewykorzystanie.

Odpowiednio do wymiaru godzin obniżają się również składki przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może to okazać się szczególnie bolesne dla portfela przy świadczeniach emerytalnych. Ich wysokość zależy bowiem od tego, jakie kwoty wpływały do ZUS.

Bez względu na to, w jakim wymiarze godzin pracuje dana osoba, przysługuje jej szereg świadczeń pieniężnych wypłacanych w ramach ubezpieczenia społecznego. Oznacza to, że w przypadku choroby i zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop