Zamknij
REKLAMA

Wybory do europarlamentu. Na kogo głosować?

13:53, 12.05.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

      Już niedługo, bo 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Właśnie w tym czasie obywatele Unii Europejskiej stają przed dylematem na kogo i czy w ogóle głosować? Problem jest dość poważny i zaczyna się już na samym początku. Czy warto przejść się do lokalu wyborczego? Czynność teoretycznie prosta, ale… To jest majowa niedziela. Można w tym czasie odpocząć, świętować, zrobić grilla, wypić napój niskoalkoholowy (lub wysoko, zależnie od osobistych preferencji), albo usiąść przed telewizorem/ komputerem i nic nie robić. W 2014 roku frekwencja wyborcza w naszym kraju wyniosła niecałe 24%, co pokazuje, jak poważnym szacunkiem cieszą się w Polsce instytucje demokratyczne. Jesteśmy skłonni do istotnych debat na temat polityki, społeczeństwa, ustroju państwa. Sięgamy wyżyn w zakresie merytorycznej argumentacji odnośnie do spraw społeczno- politycznych w naszych domach, przy stołach suto zastawionych na święta i rodzinne wydarzenia. Niestety pokonuje nas te parę kroków, które trzeba zrobić, żeby wrzucić kartę do urny.

      Załóżmy jednak, że pierwsza bariera została pokonana, co już zasługuje na aprobatę i powszechny szacunek. Pojawia się pytanie na kogo zagłosować. Wśród gąszczu partii, kandydatów, setek medialnych opinii (często ze sobą sprzecznych), trudno nam zdecydować, nawet jeśli mamy wyrobiony pogląd w każdej dziedzinie. Przy tym część głosujących idzie na skróty, kierując się odbiorem wizualnym i umiejętnością prezentacji kandydata w środkach masowego przekazu. Okazuje się, że garnitur, krawat, spódniczka, ton, barwa głosu, odpowiednie ujęcie kamery stanowią najskuteczniejszą broń w kampanii wyborczej. Te kategorie miałyby swoje uzasadnienie, gdybyśmy mówili o wyborze miss i mistera UE albo najlepszego aktora/aktorki roku 2019. Parlament Europejski to organ prawodawczy, który między innymi udziela Komisji Europejskiej absolutorium, współdziała w uchwaleniu budżetu Unii. Nie posiada on inicjatywy ustawodawczej (co z kolei pokazuje jak UE, jako organizacja jest naprawdę nastawiona do demokracji i obywateli). Można więc z tego wnioskować, że osoba będąca europosłem poza prezencją powinna posiadać szereg innych atrybutów. Wiedza, doświadczenie, zaplecze polityczne, patriotyzm… Intencje.  Jak według potencjalnego europosła ma wyglądać Unia Europejska? Czy ma być bardziej socjalna, tolerancyjna, bezpieczna, suwerenna, zależna, niezależna, konserwatywna, liberalna, zdegenerowana, moralna? A może nie powinna istnieć w ogóle? Gdzie znajduje się miejsce Polski w Unii Europejskiej?

      Po odpowiedzeniu na te pytania klaruje nam się obraz tego, czego właściwie oczekujemy od kandydata. Przeglądamy programy poszczególnych komitetów i… okazuje się, że nie ma opcji odpowiadającej w 100% naszym poglądom. Moglibyśmy zatem ze spokojnym sumieniem nie iść na wybory, ale czy jadąc samochodem, puścimy kierownicę, bo ta droga przed nami nie wydaje się zbyt ciekawa? Możemy, lecz grozi to katastrofą. Jeżeli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na rzeczywistość przyszłej Polski, nie ma innej opcji, jak dokonać wyboru i to najlepszego z dostępnych. Na kogo więc zagłosować? Artykuł ten nie pozbawi czytelnika przyjemności z przeanalizowania wszystkich propozycji serwowanych przez dane frakcje. Każdy musi wziąć na siebie odpowiedzialność za podjętą decyzję bądź uznać, że ustrój w tej postaci nie ma racji bytu.

      Na sam koniec jedna uwaga. Oddanie ważnego głosu nie zwalnia już całkowicie z obywatelskich obowiązków (czy nazwijmy to raczej dbaniem o swój interes). Niedługo kolejne wybory, tym razem krajowe. Zaniechanie śledzenia bieżących wydarzeń i stanu państwa postawi nas w dość kłopotliwej sytuacji, kiedy to trzeba będzie w dość krótkim okresie przyswoić dużą liczbę informacji niezbędnych do dobrego głosowania. Miejmy nadzieję, że 26 maja, okaże się dniem korzystnym dla Rzeczypospolitej.  

(M.B)

Licencjat bezpieczeństwa wewnętrznego, technik ochrony osób i mienia, student kierunku obronność państwa, mieszkaniec Sompolna. Interesuje się muzyką, teatrem, filmem i polityką.

Aleksander Prętnicki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz