Zamknij
REKLAMA

„Postępowy” Świat

19:55, 21.03.2019 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

„Postępowy” Świat

            Wiek XXI jest szczególnym. To właśnie teraz obserwujemy istotny spadek znaczenia roli Europy i oddziaływania jej krajów na resztę świata. Można pójść krok dalej. Zaryzykować stwierdzenie o powolnym upadku cywilizacji łacińskiej. Jest to teza dość pesymistyczna, jednakże dowody ją potwierdzające są zauważalne w warstwie medialnej i społecznej. Borykamy się z problemami obyczajowo- moralnymi, które z jednej strony podyktowane są przesłankami ideologicznymi (konflikt na gruncie liberalizm- konserwatyzm), a z drugiej pragmatycznymi. Pojawiają się pytania takie jak: Czy edukować seksualnie dzieci i młodzież? Czy legalizować małżeństwa homoseksualne? Czy aborcja powinna być prawnie dozwolona? Kim jest kobieta, a kim mężczyzna?

Zagadnienia te, przez niektóre środowiska są uznawane za wyznacznik rozwoju cywilizacyjnego. Czy słusznie?

Podważane zostają stwierdzenia, które przez wieki budowały społeczeństwa, narody i państwa. W historii Europy nie ma wyłącznie chwalebnych kart. Jednak nie uzasadnia to porzucenia wszelkich norm i wartości, bez których nie będzie istniał ład i porządek. Dokonujemy regresu w stosunku do ubiegłych wieków. Nie tylko na gruncie wychowania, zasad, które akceptujemy lub nie. Postulaty prorewolucyjne prowadzą do fizycznej eliminacji państw, narodów, ludzi. W Europie występuje niż demograficzny, a promowanie związków, które nie spełniają funkcji prokreacyjnej, nie poprawi tej sytuacji. To samo tyczy się aborcji, wprowadzania 89 płci w imię równości, czy nawet postawy nadmiernej uległości jednostki wobec „postępu”.

Czym są podyktowane działania prowadzące do destabilizacji struktury zdrowego społeczeństwa?

Przyczyn jest zapewne wiele. Jedną z nich może być działanie sił i podmiotów mających wrogie stanowisko wobec cywilizacji łacińskiej. Innym powodem jest chęć uzasadnienia własnych słabości, a raczej im zaprzeczenia. Postawienia człowieka w centrum, jako nieomylnego, dążącego do ideału, który jest na ziemi osiągalny. Ten punkt widzenia zgadza się z obrazem dzisiejszego „nowoczesnego” modelu życia. Cechuje się egoizmem, przypuszczeniem, że z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu jednostce należy się wszystko. To odwrócenie miejsca Boga i człowieka.

Oczywiście ten pogląd jest czystą fikcją, który prędzej, czy później spotka się z rzeczywistością. Pytaniem jednak pozostaje, ile szkód w tym czasie dozna jednostka i społeczeństwo.

Bez wątpienia kluczem do rozwoju jest zaakceptowanie prawdy, że człowiek musi czerpać siłę z zewnątrz. Po to istnieje określony ład społeczny, porządek prawny i obyczajowy. Dlatego istnieją zasady, na których się opierają, dlatego istnieje wspólnota narodowa.

 I prawdopodobnie wszystkie te elementy, które porządkują życie społeczeństwa, mają jedną cechę. Jest nią wiara w to, że człowiek nie jest sam. Że mimo swoich słabości, niepowodzeń, ograniczeń ma możliwość odwołania się do siły wyższej, zidentyfikowanej w określonym systemie religijnym.

Warto zauważyć, że bardzo często ideologia „postępowa” jest sprowadzana do wolności. Jednak czy możemy mówić o wolności bez odpowiedzialności? Czy wolność osobista może naruszać inne dobra, wolność, a nawet życie innych ludzi? Czy pod pretekstem wolności można niszczyć to, co powszechnie uznajemy za prawe i piękne…

Na sam koniec warto przytoczyć słowa, które napisał święty Jan Paweł II:

„Bóg powiedział raz: nie zabijaj. Nie może człowiek – ktokolwiek, jakakolwiek ludzka organizacja… – nie może zmienić i podeptać tego najświętszego prawa Boga! (…) Konieczna jest kultura życia! W imię Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, w imię Chrystusa, który jest Życiem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, zwracam się do odpowiedzialnych: nawróćcie się! Pewnego dnia przyjdzie sąd Boży!”

           

 

(M.B)

Licencjat bezpieczeństwa wewnętrznego, technik ochrony osób i mienia, student kierunku obronność państwa, mieszkaniec Sompolna. Interesuje się muzyką, teatrem, filmem i polityką.

Aleksander Prętnicki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© sompolno24.pl | Prawa zastrzeżone