Zamknij
REKLAMA

Warto wiedzieć!

21:54, 29.08.2018 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Dwa razy więcej ludzi umiera wskutek zatrucia spalinami samochodowymi niż ginie w wypadkach! Czy warto trzymać włączony silnik swojego auta na postoju na przykład: udając się do bankomatu, do sklepu, rozmawiając z kolegą, koleżanką, pisząc wiadomość w telefonie, paląc papierosa w przerwie podróżowania… Moim zdaniem- Nie! Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci dwóch milionów dzieci na całym świecie. Naukowcy biją na alarm! Atmosfery żaden człowiek nie wykupił na własność! Żyjemy w jednym świecie, jeśli nie musimy szkodzić sobie, własnym dzieciom, wnukom, to nie róbmy tego. Już w ubiegłym stuleciu Jan Pietrzak w swojej piosence napisał „Marsjanie nie zagrażają ziemi, ziemi zagraża bliźni”.
Natomiast wielki nasz rodak Jan Paweł II spośród wielu mądrych zdań pozostawił po sobie następujące „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi". Uważam, że małymi kroczkami możemy pozytywnie odpowiadać temu wołaniu. Jak? Wyłączając silnik auta na postoju. Ziemia, na której żyjemy, powietrze, którym oddychamy, będą odrobinę zdrowsze. Dzisiaj nasze cztery kółka są wyposażone w dobrej jakości rozruszniki, akumulatory raczej nie ma problemu, żeby silnik wyłączyć i włączyć.
Na pewno warto. Uczestniczymy wielokrotnie poprzez akcję wsparcia finansowego w ratowaniu życia ciężko chorych na raka, na choroby uszkodzeń mózgu, serca, ciężkich zatruć- bardzo dobrze, ale bez kosztów możemy jeszcze dorzucić zapobieganie np. poprzez wyłączenie silnika samochodu na postoju. W portfelu też więcej zostanie. Uważam, że w opisywanym temacie zbyt mało mówi się w domach, szkołach, kościele, w stowarzyszeniach pozarządowych… Ktoś powie, nie ma już o czym pisać? Nawiedzony. Dla mnie warto pisać, bo wierzę w mądrość ludzi. A może dzięki nam jedno dziecko uniknie cierpienia czy śmierci!

(M.B)

Emerytowany górnik, aktualnie aktywny uczestnik życia publicznego w regionie. Instruktor artystyczny prowadzący amatorski teatr ,,Zmiotka” oraz zajęcia terapii muzycznej i teatralnej w Domu Dziennego Pobytu w Sompolnie. Samorządowiec - od 2006 roku radny Rady Miejskiej w Sompolnie. Ponadto konferansjer festynów zawodów sportowych oraz inicjator przedsięwzięć rekreacyjnych. Żonaty dwóch synów. Przeciwnik bezmyślności :)

Andrzej Prętnicki
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© sompolno24.pl | Prawa zastrzeżone