Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowo pracowity tydzień strażaków

11:44, 10.03.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Usuwanie powalonych drzew, plamy oleju i kilkanaście wezwań do pożaru suchych traw - tak w skrócie wyglądał ubiegły tydzień w statystykach strażaków z gminy Sompolno. Tradycyjnie wraz z wiosenną aurą rozpoczęło się wypalanie traw na nieużytkach. W ubiegłym tygodniu tego typu zdarzeń było wyjątkowo dużo. Strażacy musieli interweniować kilkanaście razy. Ale to nie jedyne akcje, w jakich brali udział strażacy z naszej gminy:

  • 6. marca  strażacy z OSP Sompolno, OSP Lubstów , OSP Mąkolno  brali udział  przy pożarze ok. 30 balotów słomy w miejscowości Janowice. 
  • 7 marca  strażacy z OSP Sompolno usuwali substancję ropopochodną z drogi na obwodnicy w Sompolnie.

Straż pożarna przypomina, że zgodnie z art. 124. ustawy o ochronie przyrody „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”, a zgodnie z art. 131 tej ustawy, „kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki (...) – podlega karze aresztu albo grzywny”. 

Ponadto art. 30 ustawy o lasach wskazuje, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności (...) m.in. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”. Za podpalenia grożą sankcje: zgodnie z art. 82 Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł, a zgodnie z art. 163. par. 1 Kodeksu karnego (kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru) – kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. 

Ponieważ wypalanie traw jest środowiskowo szkodliwe i zabronione, grożą za to, prócz kar stosowanych przez organa ścigania, kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja może zmniejszyć od 5 do 25 proc., a w skrajnych przypadkach odebrać wszystkie rodzaje dopłat bezpośrednich za dany rok. 

zdj. OSP Sompolno

 

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz