Zamknij

Dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne w Kramsku.

14:46, 10.08.2018 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Po raz drugi z rzędu Powiat Koniński będzie współgospodarzem diecezjalno-powiatowo-gminnego Święta Plonów. Wspólne Dożynki Diecezji Włocławskiej, Powiatu Konińskiego i Gminy Kramsk odbędą się w niedzielę 19 sierpnia. Dożynki będą się składały dwóch części: pierwszą - związaną z religijnym dziękczynieniem za plony, drugą – z tradycyjnym, obrzędowym i oficjalnym podziękowaniem składanym rolnikom przez polityków, czy samorządowców.
Dożynkowa Msza święta sprawowana będzie przez ks. biskupa Wiesława Meringa – ordynariusza diecezji włocławskiej w kościele parafialnym św. Stanisława BM w Kramsku i rozpocznie się o godzinie 13.00. W trakcie uroczystości biskup poświęci wieńce, chleby dożynkowe i inne dary składane przez rolników. Po Mszy św. delegacje wieńcowe prowadzone przez orkiestrę i starostów dożynek przemaszerują w korowodzie na pobliski amfiteatr, gdzie ok. 15.00 rozpocznie się część oficjalna święta plonów. Najważniejszym punktem tej części wydarzenia będzie tradycyjny obrzęd dożynkowy. Podczas niego starostowie dożynek – Dorota Mizerna i Józef Nawrocki przekażą na ręce biskupa diecezji, starosty konińskiego i wójta gminy wypieczone tradycyjnie dożynkowe chleby.

Po obrzędzie i częstowaniu chlebem zaproszonych gości i mieszkańców Kramska poznamy rozstrzygnięcie 16. Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Cześć oficjalną zakończą zaś przemówienia zaproszonych gości i rozpocznie się część kulturalna. Na początek ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, później scena kramskiego amfiteatru należeć będzie do artystów. Zaprezentują się zespoły ludowe, zespół z Białorusi, czy niezwykle lubiana i nagradzana w całym kraju Kramska Kapela Podwórkowa. Finałem dnia będzie występ „cygańskiego księcia” Dzianiego, który wraz z zespołem zagra najpiękniejsze cygańskie melodie! Późnym wieczorem, po godzinie 20.00 rozpocznie się dożynkowa zabawa taneczna z zespołem „Debiut”.

żródło powiat.konin.

(M.B)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© sompolno24.pl | Prawa zastrzeżone